• Ülemiste City Tervisemaja 2, Sepapaja 12,Tallinn 11415
  • E-R 9:00 - 17:00
  • Telefon: 603 6020

Hambahaiguste ennetamine

Hambahaiguste ennetamine on hambaarsti töös üks kõige olulisemaid aspekte. Tihtipeale kulub meie tööst enamus aega hambahaiguste poolt põhjustatud tagajärgede likvideerimisele, olgu selleks siis hambakaariese ravi (hambaaugu plombeerimine), juureravi, igemehaiguste ravi, lagunenud ja eemaldatud hammaste asendamine proteesidega. Küll aga saab inimene oma hammaste eest õigesti hoolt kandes enamjuhtudel kõiki loetletud probleeme vältida.

Õigete hügieenivõtete õpetamine, toitumisalane nõustamine, regulaarsel hammaste kontrollil ennetavate protseduuride teostamine (floorlakkimine, katu ja algava hambakivi eemaldamine, lõikuvate jäävhammaste fissuuride katmine silandiga jne) on ennetavad tegevused, mida hambaarstid meeleldi tutvustavad ja teostavad, et hoida ära kahjustuste tekkimist.

Hammaste harjamise tehnika

Hammaste regulaarne harjamine 2 korda päevas (hommikul ja õhtul) on harjumus, mis tuleb omandada juba lapseeas. Lastel tuleb alustada hammaste harjamist juba esimese hamba ilmumisest alates. Hea hambahari on pehmete harjastega ja lühikese peaga. Lastele tuleb hambahari valida vastavalt vanusele. Hambaharja tuleb hoida sõrmede vahel nagu pliiatsit. Sellega väldime liigse surve avaldamist hammastele ja igemetele.
Harjamist tuleb alustada purihammaste keele- või suulaepoolselt pinnalt.

Hambahari tuleb suunata poolviltu igemevakku, et puhastaks nii hambaid kui igemeid. Hambapindu pesta nii seest- kui väljastpoolt edasi-tagasi liigutustega. Eraldi harjata mälumispinnad. Hoolikas harjamine kestab vähemalt 2-3 minutit. Katust tuleks puhastada ka keel, kas hambaharja või keelekaabitsaga. Olulisel kohal on hambavahede puhastamine hambavaheharjade või hambaniidiga, kuna hambaharjaga hammaste vahelt kattu kätte ei saa.

Hambaniiti ja hambavaheharju tuleks kasutada 1 kord päevas, soovitavalt õhtuti, peale hammaste pesu. Vajaduse korral võib kasutada profülaktilist või ravitoimelist suuvett. Hambapastat pannakse harjale väikese küüne suurune kogus. Koolieelikutel tuleks kasutada spetsiaalset laste hambapastat. Kuni lapse kooli minemiseni peaks lapsevanem hammaste pesul lapsele abiks olema ja vajadusel hambaid üle harjama.

Meeles tuleb pidada, et suuõõne hügieeni seisukohalt on oluline hambakatu mehhaaniline eemaldamine hambaharja ja hambaniidiga, hambapasta ja suuvesi on vaid abivahendid.

Soovitame osta suuhooldustooteid Suutervis.eu poest, kasutades kupongi “REFFBE3QFA8CR” saad esimeselt ostult 10% soodustust.